Ahogy megérkezik az ősz, a lombhullással együtt háziállataink szőre is elkezd hullani. Minden háziállat szőre kisebb-nagyobb mértékben megújul.
Ez egyes állatoknál észrevétlen marad, míg mások szó szerint “szőrszőnyeg”-en járnak. A vedlés időtartama és mennyisége számos tényezőtől függ: a kisállat fajtájától, korától, az életkörülményeitől, a táplálkozásától és az őt érő stressztől is.
Az őszi vedlés kezdete és vége
A háziállatoknál az őszi vedlés általában szeptember elején kezdődik és októberben ér véget. Ez leginkább azokra az állatokra vonatkozik, amelyek sokat sétálnak vagy a kertben élnek. Az ilyen állatok szervezete érzékenyebb a hidegebb időjárásra és a kevesebb nappali fényre, ezért még a fagy beállta előtt próbálnak téli bundát növeszteni.
A lakásban tartott kedvenceknél a vedlés több hétig vagy akár hónapokig is elhúzódhat. A lakásban egyenletes a hőmérséklet, ezért nem igazán számít az, hogy milyen idő van a külvilágban. Ezért van az, hogy egyes háziállatok gyakorlatilag egész évben, évszaktól függetlenül vedlenek.
Mi van akkor, ha nem vedlés miatt hullik a szőr?
Bizonyos gombás vagy bakteriális fertőzések, allergiák, egyéb bőrgyógyászati problémák is okozhatnak szőrhullást. Ilyenkor érdemes megfigyelni kedvenceink viselkedését. A szezonális vedlés minden egészséges állatnál normális. Maga a vedlés nem jár semmilyen viselkedés- vagy hangulatváltozással sem a macskáknál, sem a kutyáknál, ha azonban betegségről van szó, akkor feltűnő tünet lehet az, hogy az állatnak láthatóan viszket valahol, étvágytalan, és a megszokottól eltérően viselkedik – ez apátiában vagy agresszióban is megnyilvánulhat. A bőrgyógyászati megbetegedések esetén karcolások, sebek vagy kiütések jelenhetnek meg a bőrön, a szőr gyakran a fertőzés helyén hullik. Bolhafertőzés esetén például a háziállaton és a padlón/szőnyegen megjelenő bolhaürülék lehet a legfeltűnőbb jel.
Tehát ha szőrhulláson kívül bármilyen egyéb jelet észlelsz, érdemes felkeresni az állatorvost.
Hogyan kezeljük a vedlést?
A vedlést szinte lehetetlen lerövidíteni, de a kihulló szőr mennyiségét jelentősen lehet csökkenteni, a következő módszerekkel:
– Rendszeres fésülés: Szükséged van egy, az állat szőréhez való eszközre: kefére, kesztyűre, szőritkitóra vagy filcbontóra. A fésülés gyakorisága az leginkább a kiskedvencedtől függ. A félhosszú szőrű állatok szőrét hetente, hosszú szőrű állatokat naponta érdemes fésülni!
– Fürdetés: A macskák és kutyák szőrének megvan a saját öntisztító mechanizmusa, ezért maximum havonta egyszer ajánlott őket fürdetni – a túl gyakori fürdetés bőrirritációt okozhat náluk. Fürdetés esetén kifejezetten kisállatoknak készült speciális sampont és kondicionálót használj!
– Megfelelő étrend: ha a kutya vagy macska étrendjéből hiányoznak a megfelelő tápanyagok, érdemes lehet kisállatoknak készült vitaminkészítményeket adni nekik vagy tápot váltani. Ez különösen vonatkozik a házikoszton élő állatokra.
– Ózonterápia: Ez egy kisállat kozmetikákban elérhető szolgáltatás – egy összetett spa kezelés háziállataink számára. A nagyfokú vedlés, illetve bőrgyógyászat esetén nagyon hasznos. Az ózonfürdő után a kutyakozmetikus kifésüli és megszárítja a kezelt állat szőrét, azért, hogy a gazdi egy boldog és gyönyörű állatot kapjon vissza a kezelés végén!
A megfelelő ápolás megkönnyíti a vedlés időszakát, és kíméli a gazdi idegeit is!